wylewka samopoziomująca

Jak zrobić wylewkę samopoziomującą – instrukcja krok po kroku

Wylewki samopoziomujące są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów, którzy chcą uzyskać gładkie podłoże w swoim domu. Łatwość jej kładzenia dodatkowo potęguje te zapędy. Jest to również stosunkowo tanie rozwiązanie, które pozwala cieszyć się idealną podłogą. 

Co to jest wylewka samopoziomująca?

Mianem wylewek samopoziomujących określa się wszystkie jastrychy anhydrytowe i cementowe pozwalające na wyrównanie powierzchni. Posiadają zdolność do samodzielnego rozpłynięcia, a jednocześnie zespalają się z podłożem. Ich struktura jest jednorodna, a konsystencja jest półpłynna lub płynna. Świetnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym.

Wylewka samopoziomująca to jedno z najprostszych rozwiązań, które umożliwia uzyskanie gładkiego podłoża. Zatem jak zrobić wylewkę samopoziomującą, aby uzyskać idealne podłoże pod podłogę z płytek, paneli czy też z wykładziny? Sam proces jej wykonania jest bardzo prosty. Kluczowe jest dokładne jej rozprowadzenie, odpowietrzenie. Następnie należy odczekać określoną przez producenta ilość czasu. W rezultacie uzyskana jest wypoziomowana baza. 

Jak poprawnie wylać wylewkę samopoziomującą?

W pierwszej kolejności, aby poprawnie wykonać wylewkę samopoziomującą należy wybrać odpowiedni moment. Rekomendowane jest, aby temperatura otoczenia była w zakresie od 5 do 25ºC. Wówczas można przejść do odpowiedniego przygotowania podłoża do dalszych prac. Przede wszystkim musi być ono czyste, pozbawione jakiegokolwiek brudu czy kurzu. Jednocześnie powinno być w miarę równe. Ewentualne duże nierówności powinny zostać uzupełnione wcześniej za pomocą zaprawy cementowej. W przypadku, gdy wylewka będzie układana na podłoże np. betonowe, to należy tę powierzchnię zagruntować. 

Po zakończeniu prac przygotowawczych podłoże należy przejść do układania dylatacji. Najczęściej stosowane są dylatacje obwodowe, które rozmieszczane są wzdłuż ścian. W sytuacjach, gdy powierzchnia danego pomieszczenia przekracza 50m², konieczne może okazać się ułożenie dodatkowych dylatacji pośrednich. Równolegle ich zagęszczenie powinno być większe, jeżeli planowane jest ogrzewanie podłogowe. Utworzone powierzchnie pojedynczych pól nie mogą być większe niż 20m², a sam bok nie może być dłuższy niż 5 m. 

Osoby wykonujące wylewkę samopoziomującą na stropach międzypiętrowych i ściany działowe gipsowo-kartonowe będą umieszczone na podkładzie, a nie na stropie nośnym, muszą pod nimi także stworzyć dylatację. Dylatację można wykonać  przy pomocy taśmy dylatacyjnej lub styropianu, którego grubość wynosi od 0,5 do 1 cm. 

Z kolei na podłogach pływających przed przystąpieniem do wylania wylewki na izolacji akustycznej lub termicznej, należy szczelnie ułożyć taśmę polietylenową. Folia powinna być kładziona na zakłady wynoszące co najmniej 1 cm. Folia powinna być łączona ze sobą przy pomocy taśmy samoprzylepnej. Kluczowe jest, aby także połączyć ją również ze ścianą. 

Każdorazowo warto zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ w niektórych przypadkach zachodzi konieczność zbrojenia wylewki. Przy cienkich wylewkach można zastosować siatkę wzmacniającą z włókna szklanego, a przy grubszych wylewkach konieczne jest zastosowanie stalowych zbrojeń. 

Po zakończeniu przygotowań można przejść do kładzenia wylewki. W zależności od posiadanych możliwości i okoliczności można zrobić to ręcznie lub maszynowo. W przypadku wylewek maszynowych wykorzystuje się agregaty mieszająco-pompujące. Agregaty dostosowane są do automatycznego dozowania wody, co pozwala uzyskać jednolitą konsystencję. Ilość dawkowanej wody ustala się w oparciu o wskazania producenta. Z powodzeniem można wykonać wylewkę maszynową dla całego domu w ciągu jednego dnia. 

Samodzielne, ręczne przygotowywanie wylewki opiera się na wsypaniu mieszanki do naczynia zawierającego odpowiednią ilość wody, którą wskazuje producent. Próby przypadkowego odmierzenia proporcji rzutują na przyszłe parametry podkładu i zmniejszają jego wytrzymałość. Konsystencję należy mieszać powoli, aby uniknąć spienienia. Najlepiej wykorzystać do tego wiertarkę z mieszadłem, mieszarkę przepływową lub betoniarkę. Przygotowaną masę należy wylać maksymalnie w ciągu godziny od przygotowania. 

Masa powinna być wylewana do określonej wcześniej wysokości. Powierzchnię należy podzielić na pola o wielkości, która pozwala na wylanie jej jednorazowo bez jakichkolwiek przerw. Istotne jest, aby móc samodzielnie rozprowadzić wylewkę za pomocą długiej pacy lub dedykowanej do tego listy. Po wylaniu należy przejść do odpowietrzenia za pomocą kolczastego wałka. Pola należy obrabiać bezpośrednio po sobie, zanim poprzednie zwiążę, ponieważ dzięki temu możliwe jest ich połączenie i zatarcie, a sam podkład nie popęka. Jednocześnie należy unikać narażenia świeżej wylewki na wysoką temperaturę i niską wilgotność, co zapobiegnie pękaniu. Z kolei zbyt niska temperatura i duża wilgotność w powietrzu przedłuża czas dojrzewania. Należy pamiętać, aby nie kłaść posadzki na niewyschniętą wylewkę. 

Czy trzeba gruntować przed wylewką samopoziomującą?

Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni podłoża, konieczne jest zagruntowanie. Gruntować należy zarówno stare podłoża jak i te nowe. Samo dokładne wysprzątanie nigdy nie będzie wystarczające. Należy wykorzystać odpowiedni do tego preparat. Dzięki gruntowaniu uzyskuje się lepsza przyczepność zaprawy do podłoża, a także wyrównuje się i zmniejsza sama chłonność podłoża. Gruntowanie pozwala na uzyskanie podłoża przed szybkich wchłanianiem wody pochodzącej z zaprawy, a także umożliwia optymalny rozpływ mas samopoziomujących. 

Jaka jest minimalna grubość wylewki samopoziomującej?

Najcieńsza może być wylewka samopoziomująca anhydrytowa, której grubość rozpoczyna się od 2 mm. Jest to tzw. wylewka cienkowarstwowa. W przypadku najpopularniejszych wylewek, minimalna grubość wynosi ok. 5,5 cm. Wówczas można uzyskać pożądaną wytrzymałość posadzki. 

Ile czasu musi schnąć wylewka?

Długość schnięcia wylewki uzależniona jest od zastosowanego rodzaju i grubości warstwy. Niektóre produkty umożliwiają uzyskanie suchej warstwy już po kilku godzinach, gdzie inne z kolei schną nawet kilka dni. W sprzedaży dostępne są zarówno wylewki szybko jak i wolnoschnące wylewki. 

Ile kosztuje zrobienie wylewki samopoziomującej?

Koszt zrobienia wylewki samopoziomującej jest mocno uzależniony od miejsca wykonywania prac jak i aktualnego oblężenia firm budowlanych. Z udostępnianych cenników można dowiedzieć się, że za jeden metr kwadratowy wylewki samopoziomującej można zapłacić od 20 do 50 zł. Przed przystąpieniem do realizowania prac, warto dopytać o konkretną wycenę dostosowaną do danej inwestycji. Znacząco wydatki można zminimalizować, jeżeli zamiast pracy firmy budowlanej podjęta będzie decyzja o samodzielnym zrobieniu wylewki samopoziomującej. 

Co zamiast wylewki samopoziomującej?

Alternatywą dla wylewki samopoziomującej jest żywica epoksydowa lub poliuretanową. Cechują się posiadaniem krótszego czasu wiązania niż ma to miejsce w przypadku wylewki, co znacząco skraca trwanie prac budowlanych. Dzięki żywicy także można osiągnąć stabilną i trwałą powierzchnię.


Opublikowano

w

przez

Tagi: