Kolektory słoneczne i ich zalety

W dość wielu nowych domach jakimś standardem jest montaż kolektorów słonecznych, których funkcją jest ocieplenie wody i takim samym zaoszczędzenie na dostarczeniu energii elektrycznej. Jest to relatywnie młoda moda i oczywiście, można także montować to urządzenie na starszych budynkach, co wbrew pozorom nie wymaga zasadniczych przeróbek. Nie jest również konieczne zakładanie ich na szczytach domu, są dostępne różne inne pomysły. Przedstawimy Wam poniżej kilka sposobów, które z pewnością pomogą Wam ustalić decyzję o tym, czy takie sprzęty są warte zachodu.

W jakim czasie w ciągu roku będę korzystać z tego urządzenia?

To pytanie najczęściej zadawana na starcie i służące do szybkiej kalkulacji opłacalności wskazanej inwestycji. Ogrzewanie solarne jest potrzebne do tego, aby zapewnić nam mniej-więcej 70% zapotrzebowania na gorącą wodę i zazwyczaj używa się go przez czas od kwietnia do października, to znaczy przez połowę miesięcy w ciągu roku. Wydawać by się mogło, iż nie jest to wiele czasu, aczkolwiek w normalnych warunkach pozwala całkiem nieźle zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej, która nie jest tania.

Solary trzeba zainstalować w taki sposób, by padało na nie światło słoneczne przez minimum sześć godzin dziennie. W Polsce optymalny czas naświetlania to moment od godziny 9. 00 do 15. 00, kiedy słońce świeci najsilniej. Dlatego niezwykle istotne jest zainstalowanie go po dobrej stronie budynku, czyli południowej, bądź też na stoku czy także ścianie domu – ale dotyczy to jedynie tych, które działają w porze zimowej. Są też panele montowane na dachu, ale są one bardzo ciężkie i nie dowolna konstrukcja udźwignie ten ciężar.

Muszą także być zainstalowane pod właściwym nachyleniem, by zagwarantować właściwą pochłanialność promieni słonecznych, są dostępne również kolektory ruchome, które dopasowują swój kąt w zależności od kąt padania światła.

Istotne jest to, by zapewnić odpowiedni dostęp do kolektorów, albowiem mogą ulec one destrukcji, uszkodzeniu czy zabrudzeniu i w razie potrzeby naprawy usterek należy utrzymać do nich dojście grupie profesjonalistów.

Jaki jest koszt takiej inwestycji?

Za wszystkie niezbędne elementy tego sprzętu razem z instalacją zapłacimy w przybliżeniu 15 tysięcy złotych. Faktem jest, że wiele miast i miasteczek oferuje dofinansowanie tego projektu, tak więc może się okazać, że mocno nam się to opłaci, a w dalszej perspektywie realnie na tym zarobimy. Jednak gdybyście takiego dofinansowania nie mieli możliwości dostać, to i tak warto zdecydować się na tę instalację, bo taka kwota jest relatywnie mała, w porównaniu z tym, ile jesteście w stanie wydać za tradycyjne ogrzewanie wody przy wsparciu energii elektrycznej.

Który wybrać, żeby było najkorzystniej?

Można wyróżnić dwa rodzaje kolektorów: powietrzne lub cieczowe. Do podgrzewania wody będzie Wam niezbędny ten drugi rodzaj. Ociepla on bezpośrednio wodę, która następnie trafi do naszego kranu, albo zamieni się w rewelacyjne ogrzewanie podłogowe. Przed zakupem wypada zapoznać się z wydajnością tego urządzenia, należy zwrócić uwagę jaka jest przewidywana ilość otrzymanej w ten sposób energii i przekalkulować powyższą wartość na kilowatogodziny. To mniej-więcej da obraz tego, w jakim wymiarze będzie można korzystać z zamontowanej instalacji. 


Opublikowano

w

przez

Tagi: