Kupno mieszkania – porady

Posiadanie swego lokalu mieszkalnego to pragnienie wielu ludzi. Kiedy podjęliśmy decyzję o jego zakupie, stoimy przed szeregiem różnorodnego typu wyborów, decyzji i formalności. Całość ta powoduje, że sytuacja ta bywa nieraz bardzo stresująca.

Na wstępie należy starannie zastanowić się, jaki region jest dla nas najbardziej atrakcyjna do zamieszkania. Warto wówczas wybrać się w upatrzone miejsce, aby zorientować się, jak wygląda zagospodarowanie przestrzeni jak i czy rzeczywiście wszystko będzie odpowiadało naszym potrzebom. Osoby, które poruszają się komunikacją miejską, zapewne nie będą wygodnie przebywać na peryferiach, do jakich nie dociera żaden autobus czy tramwaj, z kolei rodziny, posiadające dzieci rozważyć powinny właściwie otoczenie, przyjazne młodym ludziom, w pobliżu którego są przedszkola, szkoły, place zabaw albo placówki medyczne.

Inną kwestią jest decyzja, czy lokal pochodzić ma z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Tu też nie mamy jednoznacznej rady – którakolwiek z tychże możliwości posiada również plusy, oraz minusy. Deweloper zapewnia nam możliwość posiadania lokum, którego budownictwo oraz architektura odpowiadają najnowszym trendom, co również zezwala na mniejszy koszt utrzymania, za to stawka za m² jest przeważnie duża i raczej nie ma szans na jej negocjowanie. Ponadto liczyć się należy również z faktem, iż mieszkania deweloperskie nierzadko występują w zupełnie nowej okolicy, której budowa oraz rozwój wciąż trwają, tym samym przypominając nieraz po prostu pustkowia. 

Z kolei kupno od dawnego właściciela wymaga niejednokrotnie dodatkowych wydatków finansowych na remont lub różnorodnego typu przeróbki. Ponadto budownictwo jest tu starsze, co wpływa automatycznie, że czynsz jest większy. Sam lokal może mieć wszak atrakcyjną cenę, i ponadto istnieje możność jej negocjacji. Też infrastruktura nie będzie tu dla nas żadną niespodzianką – wszystko działa przecież od dłuższego czasu, nierzadko nawet dziesiątki lat, mamy więc okazję sprawdzić, czy jest odpowiednio dostosowana oraz praktyczna, a w razie wątpliwości podpytać mieszkańców. Nie wykonujemy tu więc tzw. zakupu w ciemno, jak w przypadku rynku pierwotnego.

Kiedy zdecydujemy się na opcję zupełnie świeżego lokum, którego budowa zapewne jeszcze się nie skończyła, bez wątpienia powinniśmy najpierw dokonać wywiadu na temat dewelopera. Rozsądnie jest zatem dowiedzieć się, jak działa dana firma jak i odkryć jej dotychczasowe inwestycje. Można także sprawdzić księgi wieczyste oraz wygląd prawny gruntu. Nie zaszkodzi także wykorzystać internet i prześledzić opinie na o deweloperze. W myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, zróbmy po prostu wszystko, co tylko możliwe, aby tenże materiał właściwie zbadać jeszcze przed zapłaceniem setek tysięcy złotych na zakup, jaka okazać się może później nieszczęściem i przysporzyć nam mnóstwa różnorodnego rodzaju kłopotów.

Jak dojdzie już do uruchomienia umowy z deweloperem, pamiętajmy, iż wedle obowiązującego prawa, musi być ona podpisana w obecności notariusza.


Opublikowano

w

przez

Tagi: