Zaprojektuj wnętrze mieszkania w meksykańskim stylu! Zainspiruj się stylem boho

Czy styl boho, wyróżniający się pięknem naturalnych kolorów i dekoracji, może mieć coś wspólnego z pełnym wyrazistych barw stylem meksykańskim? Biorąc pod uwagę cechy charakterystycznie stylizacji boho, między innymi inspirowanie się motywami pochodzącymi ze sztuki ludowej różnych państw, można stworzyć salon boho z nutką meksykańskiej estetyki, bądź odwrotnie. Należy jednak najpierw poznać podstawowe wyznaczniki stylów, aby połączyć je w spójną całość.

Styl boho – cechy charakterystyczne i kolory

Boho to przede wszystkim swoboda, artystyczny szyk, kolorowe dodatki i rękodzieło wykonane z naturalnych tworzyw. To tutaj pojawiają się wzorzyste tkaniny, np. na poduszkach, dywanach czy makatach. Brak tu jednak przesady w dekoracyjności. Boho jest związane ze sztuką, lecz w umiarkowanym stopniu – rozmieszczone we wnętrzach dominanty skupiają się w centrum salonu (meble i dywan), oraz na ścianach (obraz, makata). Naturalna kolorystyka oscyluje wokół barw, takich jak: beż, naturalne odcienie drewna i surowych tkanin, pojawiają się także zielone rośliny doniczkowe. Uzupełnieniem dla tej podstawowej kolorystyki są barwy ziemi, a dominantami wyróżniającymi się z otoczenia są nieliczne, intensywne akcenty kolorystyczne (czerwony, pomarańczowy, żółty). Boho to także plecione meble i lampy, makramowe stojaki na kwiaty czy kolorowe pufy uszyte ze wzorzystych tkanin. Wnętrza boho są artystyczne, swobodne, lecz główną rolę gra w nich piękno naturalnych tworzyw. Jeśli do takiego wnętrza chce się wprowadzić akcenty meksykańskie, można umieścić w nich dekoracje z motywami sztuki meksykańskiej: wzorzyste poduszki, narzuty, makaty itd.

Salon wprost z Tulum!

Aranżacje w stylu meksykańskim w łatwy sposób można połączyć z estetyką boho. Przykładem są salony i restauracje w Tulum, które ukazują nie tylko piękno naturalnych tworzyw, ale także obfitują w meksykańskie akcenty dekoracyjne i kolorystyczne. Wnętrza się wysokie, otwarte na otaczającą je przestrzeń, niemal wychodzą ku naturze. Są także aranżacje, które wpuszczają naturę do środka, są to np. otwarte na plażę tarasy. Wnętrza mieszkań posiadają przeszklone ściany, które wpuszczają światło do środka. To w takich wnętrzach najpiękniej prezentują się ozdoby w stylu boho, czyli ażurowe plecione żyrandole, plecione meble, makaty i inne rękodzieła. W salonie w stylu tulum musi pojawić się także miękka, wzorzysta sofa o wyrazistych kolorach. Tym, co powinno dominować w przestrzeni dookoła salonu, np. na tarasie, jest bujna zieleń egzotycznych gatunków roślin. W salonie mogą to być duże rośliny doniczkowe o pokaźnej wielkości liściach. Odkryj więcej informacji o Tulum na stronie https://nawakacje.eu/tulum-atrakcje/.

Jak urządzić łazienkę w meksykańskim stylu?

Bazą dla aranżacji łazienki, która łączy w sobie styl meksykański i boho, będą intensywne kolory płytek – np. jedna kolorowa ściana lub posadzka. Meksykańskie dekory naścienne mogą być akcent dominującym. Powinny tutaj znaleźć się drewniane meble, biała armatura oraz wysokie okno. Przestronna łazienka to miejsce także na wannę wolnostojącą lub szklaną kabinę prysznicową. Ustawione pod oknem duże egzotyczne rośliny doniczkowe pozwolą poczuć się jak w Meksyku. Miłym akcentem meksykańskiej sztuki ludowej może być umywalka pokryta kolorową mozaiką. Aby aranżacja była bardziej naturalna, warto wprowadzić do niej również drewno, naturalne odcienie brązów i dekoracje w stylu boho. Należy pamiętać o tym, aby kierować się umiarem – nadmiar dekoracji może zaburzać harmonię wnętrza.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu


Opublikowano

w

przez

Tagi: