Wszystko co należy wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Sporą część wydatków domowych generuje ogrzewanie w sezonie zimowym. Zależnie od tego czy mieszka się w bloku czy w zabudowie jednorodzinnej różne są sposoby na to, aby na ogrzewaniu zaoszczędzić. Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, by ogrzewanie było optymalne. Najdotkliwsze straty energii cieplnej generowane są przez niezbyt szczelne drzwi i otwory okienne. Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się więc o to, by jak najlepiej uszczelnić pomieszczenia. W następnej kolejności można zastanawiać się nad sposobami dodatkowego ocieplania domu. Jednym z ciekawych rozwiązań w tym względzie jest ogrzewanie podłogowe. Zanim podejmie się decyzję o jego instalacji należy zapoznać się jednak z wszystkimi dostępnymi informacjami na jego temat.

Typy ogrzewania podłogowego

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje ogrzewania pod podłogą. W zależności od tego czy to ma być jedyne źródło ciepła w domu, czy też będzie spełniało funkcję dodatkowego źródła ciepła, to na wariant warto się zdecydować. Najczęściej spotykanym systemem jest ogrzewanie wodne. Ze względu na swoją specyfikę najlepiej sprawdzi się w domach jednorodzinnych. Z kolei podłogówkę elektryczną z powodzeniem da się zamontować również w blokach. Jakie plusy i minusy cechują powyższe rozwiązania oraz które z nich okaże się bardziej ekonomiczne?

Podłogówka elektryczna

Wiele osób bardzo chwali sobie takie rozwiązanie. Montaż elektrycznego ogrzewania pod posadzkowego jest stosunkowo prosty – pod płytkami bądź panelami wystarczy rozłożyć specjalne maty ogrzewające. W przeciwieństwie do ogrzewania wodnego, w tym przypadku nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych systemów grzewczych przez ściany budynku. Ogrzewanie elektryczne jest również bardzo efektywne, ponieważ źródło ciepła znajduje się bezpośrednio pod podłogą. Problem może wyniknąć jednak w przypadku awarii – niezbędne jest wówczas zdemontowanie całej posadzki, tak by możliwy był dostęp do paneli ogrzewających. Do minusów tego rozwiązania można zaliczyć również dosyć wysokie koszty eksploatacyjne. Niestety ceny energii elektrycznej wciąż utrzymują na dosyć wysokim poziomie. Można je jednak zdecydowanie zmniejszyć korzystając z ekologicznych źródeł energii – paneli solarnych czy elektrowni wiatrowych.

Ogrzewanie wodne

Innym rodzajem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie wodne. W takim przypadku montaż jest o wiele bardziej skomplikowany. Konieczny jest bowiem piec grzewczy, który będzie ogrzewał wodę a także system rurek rozprowadzonych pod podłogą, w których płynąć będzie gorąca woda. Ogrzewanie przy pomocy wody wymaga stałej obsługi przez człowieka, przez co jest o wiele bardziej pochłaniające aniżeli podłogówka elektryczna która działa sama. Jest to jednak chyba jedyny minus tej instalacji – bardzo pozytywnie prezentują się z kolei koszty. Woda jest znacznie tańsza niż energia elektryczna.

Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze?

Wybierając konkretne rozwiązanie należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, który rodzaj podłogówki okaże się lepszy w konkretnym przypadku. Należy wziąć tu pod uwagę zarówno całościowe koszty jednej i drugiej instalacji, wydatki powiązane z ich eksploatację oraz wydajność ogrzewania. Ogrzewanie wodne jest znacznie tańsze, jednak ogrzewanie elektryczne wymaga mniejszego wkładu własnego przez co doskonale nadaje się dla osób w podeszłym wieku.


Opublikowano

w

przez

Tagi: