Wiele osób wybierając projekt domu jednorodzinnego zastanawia się nad tym czy okna połaciowe to dobre rozwiązanie. Jakie wady i zalety posiadają takie okna? Czy w każdym przypadku warto je montować?
Plusy okien dachowych
W przypadku pomieszczeń ulokowanych na poddaszu okna dachowe to często jedyny sposób na to, aby mieć dostęp do naturalnego światła. Doskonale sprawdzają się w przypadku mieszkań znajdujących się w cieniu. Ze względu na to że znajdują się w dachu, to skupiają większą ilość promieni słonecznych. Co ważne ich montaż jest możliwy na dachu o różnym nachyleniu – zarówno na powierzchniach o dużych spadkach jak i tych bardziej łagodnych. Bardzo ważną zaletą okien połaciowych jest to, że ich montaż w żaden sposób nie wpływa na konstrukcję dachu.
Minusy okien zamontowanych w dachu
Faktem jest, że okna połaciowe mają szereg cennych zalet. Należy jednak być uczciwym i wykazać również ich gorsze strony. Do wad, jakie posiadają okna tego rodzaju zaliczyć można przede wszystkim to, że brudzą się znacznie szybciej niż okna w ścianie budynku. Dzieje się tak, ze względu na miejsce ich montażu. Następną niedogodnością będzie to, że w lecie promienie słoneczne mogą bardzo nagrzać pokój. Wtedy może zrobić się duszno. W jaki sposób temu zaradzić? Trzeba zamontować specjalne rolety okienne. Jako ostatni minus trzeba wliczyć konieczność usuwania z nich zwałów śniegu i zalegających liści. Jednak pocieszające jest to że czynności te wykonuje się jedynie okresowo.
Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przy wyborze okien?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane. Okna w dachu są o wiele bardziej narażone działanie wilgoci. Z tego względu dobrze jest dokonywać wyboru materiałów wodoszczelnych. Na rynku da się wyszukać w tym względzie bardzo wiele interesujących propozycji. Kupować okna połaciowe warto bezpośrednio w siedzibie producenta – można wówczas otrzymać fachową poradę. Ile trzeba mieć pieniędzy aby zamontować okna w dachu? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tym temacie. Wiele zależy między innymi od ilości otworów okiennych oraz od tego z jakich materiałów są wyprodukowane same okna. Im solidniejsze materiały, to tym wyższa cena końcowego produktu. Jak w przypadku innych elementów budynku, które mają działać przez kilka lat, tak i w tym przypadku nie można kierować się wyłącznie niską ceną – równie ważna jest jakość.
Jak czyścić okna dachowe
Raz na czas należy dokładnie wyczyścić okna, w przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo szybszego ich uszkodzenia. W jaki sposób konserwować powierzchnie okienne? Przede wszystkim trzeba pomyśleć o okuciach. Ich smarowanie zaleca się przynajmniej raz do roku. Jeżeli występują duże wahania temperatur trzeba wykonywać tę czynność częściej. Do naoliwienia okuć warto użyć smar silnikowy lub olej bezkwasowy. Już kilka kropel zdecydowanie usprawni działanie zawiasów. Następnym istotnym punktem jest smarowanie uszczelek przy oknach. W tym przypadku zaleca się stosowanie specjalistycznych produktów przeznaczonych do konserwacji uszczelek. Kolejną czynnością którą warto regularnie wykonywać jest diagnostyka powłoki lakierniczej na oknie połaciowym. Jeżeli wystąpią odpryski, to należy pomalować stolarkę lakierem. Regularna konserwacja okien pozwoli na ich nieawaryjne użytkowanie.