Własny dom – ale jak?!

Posiadasz piękną działkę, masz wystarczające pieniądze, a co bardziej prawdopodobne przyznany kredyt i wiesz, że Twoim ogromnym marzeniem byłoby postawienie wyśnionego domu? To już prawie wszystko – pozostaje wybór projektu a potem… no właśnie. Odpowiedni projekt domu to nie lada wyzwanie dla każdego człowieka. Wszakże nawet najwybitniejsi projektanci dopiero po sfinalizowaniu budowy widzą własne błędy i brak funkcjonalności niektórych elementów, których nie dało się przewidzieć w trakcie kreślenia projektu. Czy powyżej opisany kłopot porusza także Ciebie? Jakie masz możliwości wyjścia z takiej patowej jakby się mogło zdawać, sytuacji?

Niektórzy wybierają gotowe projekty domów. Znajdzie się naprawdę bardzo dużo pozytywnych stron i kilka z nich zaprezentujemy Wam w kilku punktach:

1. Gotowy projekt jest tańszy. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego że nie jest jedyny w swoim rodzaju i jest opcja, żeby go sprzedać kilka razy różnym klientom. Nie płaci więc jedna osoba 20 tysięcy, ale w sumie parę osób po dwa tysiące i tej wielkości koszt się zwraca, a potem zarabia na siebie. Jest to zatem opłacalne dla obu stron. Rzecz jasna, nie będziesz mieć oryginalnego lokum, poza tym na parceli po sąsiedzku może powstać dokładnie taki sam dom, ale to już wliczasz na poczet niższej ceny.

2. Gotowy projekt jest sprawdzony. Gdzie umieścić sypialnię, gdzie gabinet, kuchnię z salonem czy oddzielnie, a jadalnia, a łazienki? Nie masz doświadczenia, co jest wygodne i użyteczne? Zaufaj więc projektom już wykonanym. Nie są może idealne, i w każdym pojawi się coś, co nie będzie Ci odpowiadało, jednak spójrz, że skoro dużo osób takie mieszkanie wybiera, to znaczy, że ono jest wygodne i spełni wszystkie podstawowe oczekiwania. Będzie po prostu funkcjonalny i nieskomplikowany. Oczywiście, co poniektóre osoby będą mieć wygórowane oczekiwania i swoje pomysły czy nietypowe plany na wykorzystanie przestrzeni, ale większość jednak tak nie ma.

3. Jeden projekt mnóstwo możliwości. Zdecydowanie kojarzysz gotowce nazwane „dom w…”, które mają kilka różnych wersji. Jest opcja, żeby wybrać budynek bez garażu, z garażem, z dwoma miejscami parkingowymi, czy może zdecydujesz się na odbicie lustrzane. Wszystko dopasujesz do swoich pomysłów i możliwości Twojej działki. Co więcej? W gotowym projekcie architekt zupełnie za darmo będzie mógł dokonać wymaganych udoskonaleń i dostosować projekt domu do lokalnych wymagań. Pamiętaj, że nie tylko Tobie ma się taki projekt podobać, ale musi być kompatybilny z wytycznymi Twojej okolicy.

4. Nie kupujesz kota w worku. Chodzi o to, że budynki według gotowca są standardowe, niektóre będą ładniejsze, inne mniej, ale zasada jest taka, że mniej-więcej przewidzisz co to będzie. Są dostępne wizualizacje, a czasami dodatkowo obejrzysz fotografie domów już wybudowanych na podstawie wybranego projektu. To zwiększa Twoje szanse na satysfakcję z wykonania takiego budynku. Co innego w przypadku projektu realizowanego na podstawie zupełnie nowego projektu. W tym przypadku może się wydarzyć, że to, co na papierze wygląda ładnie i przestronnie, w rzeczywistości okaże się beznadziejnie.

 Z tej przyczyny z projektami jest mnóstwo zabawy i należy się mocno namyśleć, by zdecydować się na coś odpowiedniego dla siebie. Gdy przed Tobą moment na badanie pod tym kątem sieci – wykorzystaj go najlepiej jak tylko jesteś w stanie, żeby później nie żałować!


Opublikowano

w

przez

Tagi: